História
Súčasné zariadenie sociálnych služieb – DSS KAMPINO vzniklo v období rokov 1990 – 1993 …
Súčasnosť
DSS KAMPINO je zariadením sociálnych služieb v zriaďovacej pôsobnosti BSK …
Voľné pracovné miesta
Aktuálne ponuky práce v Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých KAMPINO
Podporované projekty
Popis zrealizovaných projektov DSS KAMPINO …
Poďakovania
Zoznam našich sponzorov a podporovateľov …
2% z dane
Podporte našu činnosť poukázaním 2% z dane …
Udelenie diplomu
BSK nám udelilo diplom za inovatívny prístup pri poskytovaní sociálnej služby.
História
Súčasné zariadenie sociálnych služieb – DSS KAMPINO vzniklo v období rokov 1990 – 1993 reprofiláciou dvoch objektov predškolských zariadení – materskej škôlky a detských jaslí.
V roku 1992 začalo zariadenie poskytovať sociálnu starostlivosť v pôsobnosti štátnej správy sociálneho zabezpečenia. Otvorená bola prevádzka denného pobytu pre 20 detí a mladých ľudí s mentálnym postihnutím z miestnej časti Petržalka. Onedlho začala fungovať i teamová Poradňa vývinovej habilitácie zameraná na včasnú vývinovú diagnostiku a vývinovú terapiu vrátane špeciálno-pedagogického poradenstva v domácom prostredí dieťaťa. V roku 1994 sa sociálna starostlivosť rozšírila o klientov týždenného pobytu a v roku 2008 o klientov celoročného pobytu. Sociálna starostlivosť v zariadení sa začala poskytovať aj dospelým občanom s rozšírenou pôsobnosťou na bratislavský kraj. Celkový počet klientov v zariadení bol 50 dospelých osôb a detí s mentálnym postihnutím.
Od 1.1.2009 sa začali sociálna starostlivosť poskytovaná v zariadení transformovať na poskytovanie sociálnych služieb podľa zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
Súčastnosť
Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých KAMPINO (ďalej len DSS KAMPINO) je zariadením sociálnych služieb v zriaďovacej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.
Kapacita Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých KAMPINO od 1.11.2012 je 50 miest, z toho:
- 25 miest v domove sociálnych služieb, formou sociálnej služby: ambulantná,
- 19 miest v zariadení podporovaného bývania, formou sociálnej služby: týždenná pobytová,
- 6 miest v zariadení podporovaného bývania, formou sociálnej služby: celoročná pobytová.
Miesto poskytovania sociálnych služieb: v domove sociálnych služieb – Haanova 36, 38, Bratislava v zariadení podporovaného bývania od 1. 11. 2012 – Mokrohájska 5, Bratislava.
V Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých KAMPINO sa poskytujú sociálne služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo nepriaznivého zdravotného stavu klientom s duševnými poruchami a poruchami správania.
Vytvárame podmienky na vzdelávanie detí, ktoré je zodpovedajúce individuálnym schopnostiam prijímateľov sociálnych služieb, prostredníctvom špeciálnych foriem a metód zodpovedajúcim ich zdravotnému postihnutiu.
Filozofické základy koncepcie práce v zariadení spočívajú na celostnom ponímaní človeka s dôrazom na hodnotu ľudského života, ľudskú dôstojnosť a kvalitu ľudského života, práva na osobnostný rast v kontexte ľudských práv. Našou prioritou je, aby umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb neznamenalo pre občana s mentálnym znevýhodnením umiestnenie do konca života. Víziou, ktorou sa zaoberáme je, aby sme pripravili našich klientov na najvyššiu mieru integrácie do spoločnosti. Súčasťou integrácie je aj príprava na začlenenie sa do pracovného procesu a života v podporovanom bývaní.
Čo by sme radi zmenili? Uvedieme niekoľko príkladov:
našou snahou je prispieť k zmene názorových stereotypov vo verejnosti, ktoré pramenia z nedostatku informácií a nedostatku osobných skúseností; realizáciu zmeny si vieme predstaviť formou čo najčastejších stretnutí mentálne znevýhodnených ľudí so širokou verejnosťou,
odbúrať strach a nízke očakávania sociálnej spôsobilosti a pracovných zručností mentálne znevýhodnených občanov u perspektívnych zamestnávateľov a to formou prizývania podnikateľských subjektov do nášho zariadenia,
podieľať sa na vhodných mediálnych vstupoch zameraných na zmenu postojov širokej verejnosti k problematike integrácie osôb s mentálnym znevýhodnením,
s klientmi pracovať so zreteľom na rovnaké práva týchto osôb s cieľom ich integrácie do spoločnosti na základe princípu podpory,
podporovaním klientov posilniť ich nezávislosť pohybom od pasívnej existencie a životnej závislosti k aktívnej spoluúčasti individuálneho prístupu k nezávislosti
Napísali klienti
Napísali O Nás
Podporované projekty
PROJEKT REKULTIVÁCIE ZÁHRADY V ZARIADENÍ PODPOROVANÉHO BÝVANIA DSS KAMPINO Z NADÁCIE SPP
Ďakujeme za oporu
Žiť v prostredí, kde sa ľudia cítia dobre, v prostredí, ktoré pozitívne vplýva na
medziľudské vzťahy i na rozvoj človeka samotného – to je právom každého človeka
v modernej spoločnosti. Sú medzi nami ľudia, ktorí si podobné prostredie nevedia
vytvoriť sami. No neznamená to, že si ho nezaslúžia.
Vďaka podpore Nadácie SPP si šiesti mladí ľudia – Rajmund, Barbora, Milan,
Katarína, Marián a Vladimír žijúci v zariadení podporovaného bývania zrealizujú
záhradu, ktorá bude vytvorená podľa ich predstáv a plánov. Spolu s dobrovoľníkmi
a priateľmi si ju naprojektujú tak, aby mohli v nej zmysluplne viesť voľnočasové
aktivity či dopriať si v nej odpočinok a relax.
Nadácií SPP by som sa chcela poďakovať aj za:
• Rajmunda , ktorý sa tak rád angažuje v domácich i záhradných prácach;
• Barboru, ktorá rada obslúži kávičkou (ktorú sama pripraví), či prinesením
vody pre všetkých, ktorí pracujú na záhradke, či prídu len tak na návštevu;
• Katarínu a Milana, ktorí tvoria takmer nerozlučný pár :), vo veľa veciach si
pomáhajú a milujú prácu na záhrade;
• Mariána, ktorý miluje prírodu a leňošenie v tráve a za
• Vladimíra, ktorý rád sedáva na lavičke s knihou v ruke.
V neposlednom rade, by som sa chcela poďakovať i za náš projektoví tím, za
personál zariadenia podporovaného bývania, pretože nadácia SPP nám pomôže
naštartovať novú éru rozvoja našej komunity.
Veľká vďaka patrí aj zamestnankyni SPP Bc. Beatke Binčikovej za jej prejavenú
dôveru s možnosť zúčastniť sa zamestnaneckého projektu, ktorý vyhlásila nadácia
SPP.
S vďakou,
klienti Zariadenia podporovaného bývania a Soňa Krížová Porubčanská,
projektová manažérka a koordinátorka zariadenia podporovaného
Príspevok na nákup ochranných pracovných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov v čase pandémie COVID-19
Príspevok na nákup ochranných pracovných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov v čase pandémie COVID-19
Projektovým zámerom bolo zabezpečiť pravidelnú a dôkladnú dezinfekcii priestorov na poskytovanie sociálnych služieb so zámerom eliminovania možnosti šírenia ochorenia COVID-19 v DSS KAMPINO pre deti a dospelých. V tejto súvislosti sme realizovali nasledujúce aktivity – pravidelné čistiace a dezinfekčné práce s použitím OOP a germicidného žiariča na podporu dezinfekčných prác. Pravidelné použitie OOP používali aj klienti počas dočasného opustenia zariadenia.
Projekt bol podporený finančnou výškou 991,00 eur
Zdravý životný štýl
Hlavným cieľom projektu je motivovať prijímateľov sociálnej služby k zdravému životnému štýlu ako k prirodzenej potrebe pre život a prispieť tým k posilneniu ich fyzickej a psychickej kondície. Čiastkovým cieľom je
- príprava prijímateľov sociálnej služby pre aktívne zavádzanie prvkov životného štýlu do ich života v DSS KAMPINO,
- vybavenie priestorov telocvične v rámci ktorej sa budú organizovať aktivity zamerané na zmenu životného štýlu prostredníctvom aktivít podporujúcich fyzické a psychické zdravie prijímateľov sociálnej služby.
V rámci tohto čiastkového cieľa sa zakúpi bežecký pás 1 kus, eliptický trenažér 1 kus a stacionárny bycikel 1 kus.
Projekt bol podporený finančnou výškou 300 eur
Voľný čas a my, Interaktívny multimediálny systém, Debarierizácia sociálneho zariadenia
Voľný čas a my
Vďaka nadačnému fondu Slovak Telekom sme v DSS pre deti a dospelých KAMPINO zriadili záujmové krúžky – filmový, maliarsky a dramatický krúžok.
Nadačný fond Slovak Telekom nás podporil sumou 1 400 eur.
Interaktívny multimediálny systém
Prostriedky projektu boli použité na realizáciu doplnkových aktivít a materiálového zabezpečenia na rozvoj sociálnych služieb, vytváranie podmienok na skvalitnenie prostredia v rámci vzdelávania a rozvíjania sociálnych zručností.
Inštalovaná bola interaktívna tabuľa s príslušenstvom (súradnicové zariadenie eBeam, dataprojektor, špeciálny stôl a PC). Vďaka zrealizovania tohto projektu vzniklo interaktívne multimediálne pracovisko.
Projekt bol podporený finančnou výškou 1349 eur.
Debarierizácia sociálneho zariadenia
Zámerom tohto úspešného projektu bola rekonštrukcia sociálneho zariadenia pri poskytovaní obslužných činností osobnej hygieny.
Projekt bol podporený sumou vo výške 11 999 eur
Pomôž mi, aby som to urobil sám!
Projekt je zameraný na aplikovanie alternatívneho školstva prostredníctvom Individuálnej pedagogiky Márie Montessori vo výchovno – vzdelávacom procese školopovinných detí s mentálnym a kombinovaným zdravotným postihnutím.
Projekt bol podporený nadáciou ČSOB sumou 1500 EUR.
Oddychový park, ktorý spája
Projekt spočíva v revitalizácii existujúcej záhrady v areály DSS pre deti a dospelých KAMPINO. Otvorením parku pre verejnosť je našou víziou – byť otvorený komunite ľudí, ktorá nás obklopuje s možnosťami nájsť si priestor na odpočinok, ale aj na športové a kultúrne využitie. Vďaka tejto nadácii sme klientom mohli zakúpiť bicykle, trampolínu a závesné kreslá.
Projekt bol podporený Nadáciou VÚB sumou 1 500 eur.
Nákup keramickej pece s príslušenstvom
Projekt je zameraný na rozvoj zručností mentálne znevýhodnených mladých ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu prezentovať a realizovať v širšom sociálnom prostredí. Prostredníctvom výtvarných smeroch – keramických techník a štýlov chceme motivovať cieľovú skupinu k zmene postojov k proaktivite, podporiť angažovanie mladých ľudí vo verejnom priestore a prezentovať „okrajové“ druhy umenia širokej verejnosti. Projekt prepája exitujúce a zároveň vytvára nové skupiny ľudí rešpektujúce odlišnosti jednotlivcov, ktoré spoločnou participáciou vytvárajú inkluzívne a multikultúrne prostredie.
Projekt bol podporený MPSVaR SK sumou 1000 eur.
Materiálové vybavenie miestnosti na výkon pracovnej terapie a realizáciu sociálnej rehabilitácie klientov v Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých KAMPINO
Hlavným cieľom projektu je vytvorenie tréningového pracoviska na získanie nových pracovných zručností pri výrobe dekoratívnych, ručne vyrábaných mydiel spracovaných z prírodných materiálov.
Projekt bol podporený MPSVaR SK sumou 500 eur.
Posilňujme zdravie cez fyzickú a psychickú kondíciu po celý rok
Hlavným cieľom projektu je motivovať prijímateľov sociálnej služby k zdravému životnému štýlu ako k prirodzenej potrebe pre život a prispieť tým k posilneniu ich fyzickej a psychickej kondície.
Čiastkovým cieľom je príprava prijímateľov sociálnej služby pre aktívne zavádzanie prvkov životného štýlu do ich života v DSS KAMPINO a vybavenie priestorov telocvične v rámci ktorej sa budú organizovať aktivity zamerané na zmenu životného štýlu prostredníctvom aktivít podporujúcich fyzické a psychické zdravie prijímateľov sociálnej služby.
Hlavnou aktivitou projektu je tvorba a realizácia navrhnutého programu v oblasti zdravého životného štýlu, ktorý vychádza z dvoch nových trendov zahraničných intervencií (Active healthy Kids, National Physical Activity Plan) vypracovaného DSS KAMPINO v rámci Programu aktívneho plánu. Tieto sú odbornou verejnosťou ako aj užívateľmi ohodnotené ako efektívne z hľadiska zmeny postojov správania v prospech zdravého životného štýlu, ktorý je možné etablovať do poskytovaných sociálnych služieb v rámci denných aktivít zameraných na posilňovanie fyzickej a psychickej kondície prijímateľov sociálnych služieb DSS KAMPINO počas celého roka.
Projekt bol podporený MPSVaR SK sumou 300 eur.
Daruj knihu
Komunitná Nadácia Bratislava nám umožňuje už niekoľko rokov sa zapojiť do projektu Daruj knihu. Vďaka dobrým ľuďom majú naši klienti v knižnici vždy nové knihy, atlasy či encyklopédie.
Projekt je podporený Komunitnou Nadáciou Bratislava, dobrými ľuďmi a kníhkupectvami ArtForum a Panta Rei.
Senzorická záhrada na princípe Snoezelen terapie
Našim projektovým zámerom je revitalizovať existujúcu záhradu a vytvoriť z nej oddychovú senzorickú záhradu, v ktorej budú dominovať taktilné chodníky, malé rekvizity, upravené kvetinové a bylinkové záhony.
Záhrada bude slúžiť na oddych a terapeutické činnosti, v rámci ktorých sa budú využívať viaceré pomôcky slúžiace na rozvíjanie zmyslov detí a mladých ľudí so zdravotným postihnutím.
Projekt bol podporený v sume 700 eur.
Senzorická záhrada
TENTO PROJEKT SA USKUTOČNIL VĎAKA PODPORE NADÁCIE SPP.
Našim projektovým zámerom bolo revitalizovať existujúcu záhradu a vytvoriť z nej oddychovú senzorickú záhradu, v ktorej budú dominovať taktilné chodníky, malé rekvizity, upravené kvetinové a bylinkové záhony. Záhrada slúži na oddych a terapeutické činnosti, v rámci ktorých sa budú využívať viaceré pomôcky slúžiace na rozvíjanie zmyslov detí a mladých ľudí so zdravotným postihnutím.
Výnimočnosť projektu však smeruje spôsobom úpravy záhrady. Záhrada spĺňa prvky snoezelen terapie. Snoezelen terapia je zameraná na poskytnutie nádherných, neobvyklých zmyslových zážitkov poskytovaných širokou škálou podnetov; ide o jednu z najradostnejších a najpríjemnejších terapií, ktorá sa tam bude vykonávať. Terapeuticko – zmyslová záhrada, stimuluje zmysly ako hmat, čuch, chuť, zrak, sluch a vestibulárny systém našich prijímateľom sociálnej služby. Taktiež zmyslová záhrada ponúka vzdelávanie k environmentálnej výchove, rozvíja vzťah k prírode a zdravotne postihnuté deti si budú môcť vychutnávať čaro a krásu v rôznych ročných obdobiach.
Myšlienka vybudovať oddychový a zároveň stimulačný priestor v záhrade ponúka aj bezbariérový prístup pre klientov s obmedzenou schopnosťou pohybu. Okrem oddychu na lavičkách či v tieni stromov záhrada slúži predovšetkým na zmyslovú stimuláciu, nakoľko záhrada bude doplnená o prvky drobnej architektúry vo forme zvonkohier a rôznych taktilných chodníkov. Záhradu možno považovať za exteriérové prevedenie štandardných multisenzorických miestností, ktorá významne skvalitní poskytovanie sociálnych služieb v zariadení.
Hĺbková regenerácia Ametyst BioMat
Nadácia pre deti Slovenska v rámci Grantového programu Dôvera podporila v r. 2016 projekt Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých KAMPINO „Hĺbková regenerácia Amethyst BioMat“ v kategórii „doplnkové aktivity k liečebnému programu. Zo získaných prostriedkov sme zakúpili amethystovú infračervenú podložku Amethyst BioMat Family a amethystový vankúš v celkovej sume 904 Eur.
Amethystová podložka s vankúšom je umiestnená v hodvábnom kokone, kde naši prijímatelia sociálnych služieb už 2. rok využívajú delfinoterapiu nasucho vďaka podporenému projektu Nadácie VÚB.
Princíp liečebného procesu amethystovej podložky: Po nastavení teplotného stupňa podložka vytvára umelé infračervené žiarenie, ktoré preniká do tela, vzniká rezonancia, ktorá rozkmitá atómy v bunkách, pričom vzniká kinetická energia. Táto kinetická energia sa mení na teplo, ktorá aktivuje funkciu buniek a enzýmov v tele. Tento proces prehrieva svalové tkanivo a krv. Žily a cievy sa zväčšia, čo napomáha zrýchliť krvný obeh a bunky lepšie prijímajú živiny a kyslík. Tento proces regeneruje bunky a svalové tkanivo. Zároveň sa zlepšuje schopnosť buniek vylučovať toxické látky do krvného obehu. Bunky sa čistia a regenerujú, čo sa prejavuje zmiernením, alebo odstránením bolesti. Podložka BioMat je určená na maximálne vystavenie tela využitia záporných iontov, ktoré napomáhajú ozdraviť organizmus a sú hlavným zdrojom energie pre ľudský organizmus.
Naši prijímatelia sociálnych služieb hĺbkovú regeneráciu Amethyst BioMat využívajú od Októbra 2016. Na projekte participujú sociálni pracovníci, špeciálni pedagógovia, pracovníci opatrovateľskej a ošetrovateľskej starostlivosti, psychológ, ako i dobrovoľníci v zariadení. Hĺbková regenerácia prebieha v hodvábnom kokone, za účasti ostatných prijímateľov sociálnej služby, ktorí sa zúčastňujú delfinoterapie nasucho, alebo individuálne napr. pre imobilných prijímateľov v nočných hodinách, pričom sa u nich prejavili očakávané výsledky uvoľnenia spaziem a navodenie kvalitnejšieho a hlbšieho spánku. U hyperaktívnych klientov sme dosiahli relaxovaný stav, u prijímateľov s psychosomatickými ťažkosťami zmiernenie somatických symptómov a celkové zvýšenie vitality a energie a bezprostredných pozitívnych pocitov pri pôsobení príjemného tepla pri dotyku tela s podložkou.
Nadácii pre deti Slovenska a Grantovému programu Dôvera ďakujeme!
Nákup terapeutického materiálu na výkon senzorickej integrácie
DSS KAMPINO dlhodobo v spolupráci s prijímateľmi sociálnej služby a ich rodinami sa podieľa
na rozvoji komunitnej spolupráce a dobrovoľníckej práci prijímateľov sociálnej služby. Práca s
komunitou má pre našich prijímateľov sociálnej služby nesmierny význam. Posúva ich to
v osobnostnej, pracovnej aj v spoločenskej rovine. V čase, keď Slovensko zasiahla pandémia
nového ochorenia, možnosti spolupráce sa pre prijímateľov sociálnej služby s ťažkým
zdravotným postihnutím zmenili, najmä obmedzením pohybu v komunite a čiastočným
obmedzením pohybu aj v zariadení z dôvodu dodržiavania epidemiologických opatrení.
Táto situácia nám umožnila opäť reagovať na vzniknutú situáciu Koncepciou poskytovania
sociálnych služieb s hľadaním nových, tvorivých možností a cesty na naplnenie uplatnenia
komunitnej spolupráci v obmedzených možnostiach uplatnenia sa.
Projektovým zámerom bolo vytvoriť senzorickú miestnosť a zakúpenie senzorického terapeutického
materiálu, ktorý nám umožnil realizovať terapiu senzorickej integrácie.
Projekt bol podporený finančnou výškou 1170 eur.
Rozvíjanie senzorickej integrácie u detí a mladých ľudí s autistickým spektrom
Hlavným cieľom projektu je zakúpenie senzorického didaktického materiálu, ktorý prostredníctvom vzdelávania umožní rozvíjať u detí a mladých ľudí s autistickým spektrom senzorickú integráciu. Rozvíjaním senzorickej integrácie u ľudí s autistickým spektrom očakávame zlepšenie v procese vnímania vlastného tela, pohybu, lepšie precítenie chute, vône, zjemní sa jemná a hrubá motorika, trpezlivosť a ochota čeliť novým zážitkom. Dlhodobé rozvíjanie senzorickej integrácie umožní deťom a mladým ľuďom napredovať v ich životnom štýle.
Ilustračné foto: „Takto sa nám darilo“.
„Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE“
Ateliér – rozvoj komunitnej spolupráce
- rozšíriť možnosti komunitnej práce,
- osloviť potencionálnu komunitu,
- rozvíjať novú oblasť pracovných zručností prijímateľov sociálnej služby DSS KAMPINO,
- zabezpečiť kvalitné pracovné prostredie na výkon práce prijímateľov sociálnej služby v DSS KAMPINO formou vytvorenia zmysluplného ateliéru pre rozvoj pracovných zručností s cieľom priblížiť sa komunite novými prvkami práce.
Výstupom projektu bolo upletenie dek, ktoré sme venovali nemocniciam pre predčasne narodeným
detičkám.
Projekt bol podporený finančnou výškou 1250 eur.
Rozvoj komunitnej spolupráce a dobrovoľníckej práci prijímateľov sociálnej služby
Táto situácia nám umožnila opäť reagovať na vzniknutú situáciu Koncepciou poskytovania sociálnych služieb s hľadaním nových, tvorivých možností a cesty na naplnenie uplatnenia komunitnej spolupráci v obmedzených možnostiach uplatnenia sa.
Projektovým zámerom bolo vytvoriť senzorickú miestnosť a zakúpenie senzorického terapeutického materiálu, ktorý nám umožnil realizovať terapiu senzorickej integrácie.
Projekt bol podporený finančnou výškou 1170 eur
Technológia pre stravovaciu prevádzku – konvektomat
Účelom projektu je vhodnými pracovnými prostriedkami, pracovnými postupmi a zdokonaľovaním organizácie práce, usporiadať a vybaviť pracovisko, miesto výkonu práce v súlade s ergonomickými zásadami a požiadavkami fyziológie práce, zabezpečiť technické, organizačné a iné opatrenia, ktoré vylúčia alebo znížia na najnižšiu možnú a dosiahnuteľnú mieru zvýšenú fyzickú záťaž pri práci. Projekt bol podporený vo výške 8.900 eur MPSVaR SR
Rekonštrukcia bezbariérových vstupov a debarierizácia vchodov
Vďaka tomuto projektu sme mohli vytvoriť bezbariérové vstupy do budovy DSS KAMPINO a taktiež sme zrekonštruovali vstupnú rampu, ktorá je zabezpečená zimným vyhrievaním. Projekt bol podporený vo výške 1000 000 Sk MPSVaR SR.
Snoezelen terapia v tzv. tmavej miestnosti
NADÁCIA VOLKSWAGEN SLOVAKIA PODPORILA PROJEKT pod názvom Snoezelen terapia v tzv. tmavej miestnosti vo výške 997,40 Eur
Cieľom projektu je vytvoriť tzv. tmavú miestnosť na výkon snoezelen terapie. Snoezelen terapia je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby. Je zameraná na poskytnutie nádherných, neobvyklých zmyslových zážitkov poskytovaných širokou škálou technologických produktov a zariadení, ktoré u ľudí so zdravotným znevýhodnením vyvolávajú zmyslové odpovede a reakcie. V tzv. tmavej miestnosti sa môžu vykonávať rôzne druhy terapií ako napr. muzikoterapia, arteterapia, terapia hrou, fyzioterapia, edukácia a relaxácia. Miestnosť sa môže využívať aj na diagnostické účely a pozorovania.
Tzv. tmavá miestnosť sa bude nachádzať na hornom poschodí v druhom krídle budovy pri zelenej skupine.
Vnímajme všetkými zmyslami
Vnímanie väčšiny ťažko mentálne postihnutých ľudí je spojené s telesnými pocitmi, svet pre nich pozostáva z vecí, ktoré je možné vnímať konkrétne. Pri hľadaní možností, aké primerané a zároveň zmysluplné aktivity ponúkať zdravotne ťažko postihnutým klientom, sme sa dostali k metóde, ktorá sa volá Snoezelen. Snoezelen, ako jedna z foriem práce s klientom, je postavená na princípe otvoreného priestoru a relaxácii. Realizácia tejto terapie si vyžaduje vybudovanie psychorelaxačnej miestnosti, ktorú sme prostredníctvom tohto projektu zrealizovali. Projekt bol podporený Provident Financial, s.r.o. vo výške 90.000 Sk,-.
Nákup vodnej postele
Na skvalitnenie snoezelen terapie sme zakúpili vodnú posteľ, ktorá má blahodarne účinky relaxu a vhodne vplýva na pohybový aparát. Projekt bol podporený vo výške 70.000 Sk,- Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou, a.s.
Učenie a zábava hrou
Nadácia Volkswagen v rámci Grantového programu „Budúcnosť aj s autizmom“ podporila projekt Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých KAMPINO „Učenie a zábava hrou“. Zo získaných prostriedkov v sume 975,70 Eur sme zakúpili didaktické pomôcky na vytvorenie inovatívnych podmienok na skvalitnenie edukačno-výchovného prístupu, všestranný rozvoj a aktiváciu prijímateľov soc. služby. Didaktické pomôcky podporujú senzorické vnímanie, hravou formou uľahčujú nadobúdanie nových vedomostí a zručností, ktoré využívajú naši klienti v praktickom živote. Prostredníctvom zážitkového učenia didaktické pomôcky rozvíjajú komunikáciu, kreativitu, logické myslenie, priestorovú orientáciu, rozpoznávanie emócií a učia sa, ako na ne primerane reagovať.
Nadácii Volkswagen Slovakia ďakujeme!
„Boj proti obezite“
Týmto projektom sme vybavili priestory telocvične a rehabilitačného traktu špeciálnymi prístrojmi a rehabilitačnými pomôckami, ktoré slúžia pre rehabilitačné a športové aktivity klientov. Projekt bol podporený vo výške 40 169 Sk MPSVaR SR.
Interiérové vybavenie
Účelom projektu je obnova pôvodného interiérového vybavenia zariadenia ako aj zabezpečenia špecifického vybavenia priestorov pre autistických klientov. Cieľom projektu je inovácia interiéru zariadenia, zvýšenie kvality poskytovaných služieb, pružnejšia a efektívnejšia práca personálu, vhodné materiálno – technické vybavenie ako aj vytvorenie priaznivejších podmienok klientov s autizmom pre ich nasledujúci pozitívny trend osobnostného rozvoja. Projekt bol podporený vo výške 555 556 Sk MPSVaR SR.
Rekondično – rehabilitačný program
Vďaka tomuto projektu si klienti mohli vyskúšať rôzne netradičné športové disciplíny, chuť objavovať nové hry a nadväzovať nové priateľstvá. Projekt bol podporený Nadáciou pre deti Slovenska vo výške 20 000 Sk.