Služby
Záujmové činnosti (voľný čas)

Hudobno-spevácky krúžok

Hudobno-spevácky krúžok sa snaží u našich klientov podporovať kladný vzťah k spevu, hudbe a podpore rozvíjaniu muzikality. Klienti sa učia rytmus, zvládnuť určité jednoduché pohyby koordinovane s hudbou a tancom. V rámci krúžku sa klienti pripravujú na reprezentáciu DSS KAMPINA na kultúrnych podujatiach i na spestrenie rôznych akcií v rámci školy.

Tanečný krúžok

Tanec v sebe spája hudbu a pohyb a pre našich klientov je veľmi atraktívny. Úlohou tanečného krúžku je motivovať klientov k učenlivosti pohybom a tancom, upevniť príjemný pocit z hudby, naučiť ich počúvať a vnímať hudbu, porozumieť jej a následne ju využívať v tanci. Okrem spomínanej tanečnej pohyblivosti sa klienti počas jednotlivých tréningov naučia krokové variácie, ktoré obsahujú prvky jednotlivých druhov tanca či tanečných techník, vytvoria si krátke tanečné zostavy, ktoré sa v ďalších hodinách obohacujú o stále nové a nové prvky. Po zvládnutí určitého objemu základných úkonov, cvikov či tanečných prvkov je možné s klientmi vytvoriť miniatúru choreografie prispôsobenú ich vedomostiam a schopnostiam. Spojením všetkých vyššie uvedených aspektov vznikajú jednoduché tanečné celky, neskôr choreografie a improvizačné dielka, ktoré je možné odprezentovať v rámci našich aktivít.

Miesto: Základná škola Žehrianská

Cyklické pásmo: Svieť nám stromček jagavý

Remeselnícky krúžok

Remeselnícky krúžok nás vovedie do sveta fantázie, naučí nás akým spôsobom využiť prvky tradičných ľudových remesiel, techník, materiálov a ľudovej výroby v štyroch remeselníckych dielňach:

 • Hrnčiarska dielňa
 • Tkáčska dielňa
 • Drotárska dielňa
 • Remeselnícka dielňa

Športový krúžok

Športový krúžok je zameraný na zmysluplné využívanie voľného času našich klientov. Klienti sú vedení k športovej aktivite, zručnostiam, sebaovládaniu a disciplíne. Hlavnou náplňou tohto krúžku je stolný tenis a šípky.

Už roky sa naši klienti pravidelne zúčastňujú na regionálnych a celoslovenských súťažiach v plaveckých pretekoch, stolnom tenise a hre ping – pong. Naši klienti získali z týchto športových disciplín mnohé ocenenia a medaile.

Medzi ďalšie aktivity našich klientov patrí volejbal, basketbal, floorball, petang a medzi chlapcami aj obľúbený futbal.

Kurz sebaobhajovania

V spolupráci so Združením na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR sme pre Vás pripravili pravidelné kurzy sebaobhajovania.

Kurzy budú prebiehať vo vzdelávacej miestnosti Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR na Švabinského ulici č. 7 v Petržalke každú stredu o 15:00 hod.

Čakajú na teba nové témy, dozvieš sa napríklad:

 • ako povedať bez zahanbenia toto sa mi páči a toto zasa nie,
 • ako využívať svoj voľný čas tak, aby si bol spokojný,
 • ako riešiť situácie bežného života, s ktorými si nevieš rady,
  aké máš práva,
 • čo je to sociálna ochrana, …a mnohé iné zaujímavé a užitočné veci.

 

Budeme veľmi radi, ak sa na výbere ďalších tém budeš podieľať aj ty! Okrem toho, sa môžeš:

 • stať členom Združenia sebaobhajcov Slovenska
 • podieľať na tvorbe časopisu To sme my a časopisu Kampináčik
 • opäť stretnúť so starými kamarátmi a spoznať nových ľudí…

Skupiny povedú: Mirka Vávrová, Lucia Hudáková, Ivan Vyskočil, Vlado Franček, Mirka Petrovičová a Katka Šelestiaková.

Za krúžok je zodpovedná: Majka Podhorská

Redakčný krúžok

Redakčný krúžok vznikol na podnet šikovných klientov, ktorí prejavili túžbu podeliť sa so svojimi zážitkami prostredníctvom písania článkov. Krúžok vedie redakčná rada, ktorá sa snaží písať nové rubriky. Na krúžku sa najprv určí téma, rozdelia sa úlohy a redakčný tím spracuje článok, ktorý sa prostredníctvom e mailu pošle do Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Po odbornom posúdení sa uverejní článok v ich časopise TO SME MY.

Naši klienti už majú „na konte“ svoje prvé úspechy. Nielen uverejnené články v menovanom časopise, ale Katka Barboráková aj výhru za najlepší článok pod názvom Šarkaniáda v čísle časopisu 3-4/2011.

Členovia redakčného krúžku nadobúdajú postupne komunikačné zručnosti s ambíciou vytvoriť časopis, ktorému už dali názov KAMPIŇÁČIK.

Napísali klienti

Tvorivý workshop – maľba na sklo

V jedno pekné ráno, presnejšie 22.11. 2012 o 9-tej hodine sa to celé začalo. My Kampiňáci sme si pripravili tvorivý workshop – maľovanie na sklo a pozvali sme medzi nás našich hostí, kamarátov z iných zariadení sociálnych služieb, aby sme ich naučili našu obľúbenú techniku – maľovanie na sklo. Záujem o tvorivé dopoľudnie bol veľký – pracovnou návštěvou nás poctilo 22 ľudí z rôznych zariadení: DSS Rosa, DSS Rača, DSS Javorinská, DSS Lipského, DSS Stupava, DSS Rozsutec, DSS Pezinok. Úžasná atmosféra sa vytvorila už pri prvom oznámení, pretože naši hostia prišli medzi nás s veľkým pracovným elánom a chuťou naučiť sa niečo nové. Bol to dobrý štart do práce. Pracovali sme v niekoľkých pracovných etapách. Najprv sme na výkres kontúrovacou farbou nakreslili okraje obrázku a potom doň nanášali farby na sklo. Popritom sme si spríjemnili chvíle občerstvením, ktoré pre hostí pripravili naši klienti. Zhovárali sme sa o zaujímavých veciach, vymieňali si skúsenosti. Nášho workshopu sa zúčastnili aj veselé dámy z DSS Rača, ktoré navštevujú spevácky krúžok u svojej zbormajsterky :-), a tak nám pracovnú atmosféru zpestrili krásnymi a uchu lahodiacimi ľudovými pesničkami. V druhej časti nášho workshopu sme už pracovali s vyrezávanými sklíčkami, na ktoré sme nanášali farby speciálne určené na sklo. Neskôr sme maľovali na sklenené svietniky, vázy, flaše a niektorí si vyskúšali maľovať aj na vianočné gule. Fantázii sa medze nekládli a tak si naši hostia odniesli niekoľko zaujímavých, vlastnoručne vyrobených dekoračních predmetov.

Bolo nám cťou spoznať tak pozitívne naladených a šikovných ľudí. Veríme, že sa najbližšie opäť uvidíme.

Autori článku: klienti a zamestnanci DSS Kampino

 

Deň „Dobrovoľníctva“, 21. 9. 2012

V piatok, 21. 9. 2012, sme išli do AKROPOLISU, O.Z.- kresliť na kamene. Keď sme vystúpili z autobusu, natrafili sme na psíkov- bieleho a čierneho. Vycvičení boli na canisterapiu. Boli veľmi prítulní a tak sme sa s nimi odfotili.

Keď sme prišli do AKROPOLISU, boli sme milo prekvapení. Čakalo nás občerstvenie- koláče, chlebíčky aj kávička. Pohostili a išli sme sa do druhej miestnosti. Boli tam pripravené kamene a štetce. Vybrali sme si kamene, namiešali farby a začali sme tvoriť.

Katka Barboráková si vybrala fialovú. Zmiešala ju s bielou a vznikla prekrásna ružová farba, ktorá očarila aj Milana Jakla a začali tvoriť. Vytvorili sme niekoľko prekrásnych kamienkov. Maľovali sme na ne kvety, lepili motýle a rybky. Peťo Záhradský si vybral kamene- okruhliaky, ktoré mu pripomínali lienky. Pomaľoval ich a boli krásne ako sestričky. Monika Murínová si vybrala veľký kameň. Pomaľovala ich rôznymi farbami a vznikol pestrý kameň. Teta Vierka nakreslila na kameň kvietky. Darilo sa jej, výsledok bol dokonalý. Teta Táňa si vybrala kameň v tvare sliepky a tak ho aj vymaľovala. Kamienok bol milý. Sliepočka mala na sebe kvietky.

Prežili sme pekný deň v spoločnosti milých ľudí. Ďakujeme a určite sa ešte radi vrátime.

Autori článku: Katka, Milan, Peter, Monika, teta Vierka, teta Táňa

 

Naša výstava Kampino Art, 19.4 – 3.5.2012

Celé sa to začalo takto. Rozhodli sme sa urobiť výstavu našich kampiňáckych obrazov, ktoré sme namaľovali. Začali sme s tetou Ankou kresliť, vytvárať obrázky. Išlo nám to ľahko lebo nás to bavilo. Páčilo sa nám, že to bolo také živé, farebné, veselé. Okrem maľovania sme lepili kúsky látky na obrazy, aby boli pekné. Keď sme mali práce hotové, mohli sme ich odniesť na výstavu. Na našu výstavu sme pozvali aj rodičov – vytvorili sme pre nich plagát, ktorý sme dali dole na nástenku, aby si každý mohol prečítať, kde bude naša výstava. Pekne sme sa obliekli a potom šup na otvorenie výstavy. Bolo nás tam dosť, teta organizátorka mala príhovor, aj naša pani riaditeľka Janka, teta Anka a aj my – Silvika Segešová, Katka Barboráková, Barborka Neuschlová. Rozprávali sme o tom ako sa nám maľovalo. Bola s nami aj teta Marianka, Riško, Nikolka a Tomáš. Prišla nás podporiť Robkova mamina, Silvikin ocino, Milankova sestra, Rajkova teta. Páčilo sa nám ako sme sa fotili, pohostenie bolo tiež dobré.

„Mne Barborke sa páčilo slnko, ktoré som namaľovala. Mala som z neho radosť.“ Silvika hodnotí výstavu: „Páčilo sa mi ako sme si prezerali všetky obrázky“. Robkovi sa výstava páčila pretože bola veľmi veselá. Všetci spolu sme sa pekne rozprávali. Rozlúčili sme sa a vrátili do Kampina. Počas večera sme ešte spomínali na pekne strávený dník.

Autori článku: Katka Barboráková Robko Fatura Robko Gondek Katka Horňačiková Milan Jakl Rajmund Knopp Marián Kuka Barborka Neuschlová Silvia Segešová

 

Deň detí v Kampine

„Nesnívajme svoj život, ale žime svoje sny“. Práve týmto mottom by sme mohli vystihnúť našu kampiňácku akciu, ktorá bola oslavou Dňa detí. Do programu sa zapojili všetci, či už svojou pomocou pri prípravách, milým úsmevom, objatím, súťažením, spevom, tancom. Posledný májový deň patril nám všetkým. Pozvali sme medzi nás aj našich kamarátov. Okrem iného naše pozvanie prijala aj speváčka Kristína, jej pesničky často počúvame, tancujeme na ne a našim veľkým snom bolo ju spoznať aj osobne. Keďže názor našich klientov je pre nás veľmi dôležitý, spýtali sme sa niektorých z nich ako hodnotia túto akciu, čo si z nej odnášajú. Ponúkame Vám názory niektorých z nich:

Barborka: „Páčila sa mi speváčka Kristínka, ako sme hľadali poklad, fúkali balóny. Tancovala som a bolo veselo. Starala som sa aj o kamaráta Štefana. Páčilo sa mi ako sme sa fotili.“

Robko G.: „Spieval som Čaba neblázni, Ovocníčkov. Tancoval som so Zuzkou a bolo to pekné. Počúval som Kristínku, papal guláš, žemľu, koláčiky.“

Maroško K.: „Pili sme džúsik, počúvali sme Jacksona, spievala nám Kristína, jedli sme koláče, bola zábava, vystupoval som a veľmi sa mi páčilo.“

Katka B.: „Mala som výborný deň, dávali sme druhým deťom súťaže. Deti z iných škôl nám zarecitovali, zaspievali. Dostali sme koláče, guláš. Poobliekali sme sa a pekne privítali Kristínu. Ja som aj spievala a dostala podpis od speváčky. Aj sme sa fotili s Kristínkou, odovzdali je darček.“

Milan:Dal som Kristínke veľký kvet, podpísala moje cédéčka, skoro som plakal lebo som bol smutný, že musela od nás odísť. Páčil sa mi jej koncert. Bavili ma pečiatky, ktoré sme dávali na stanovišti, kde sa hladal poklad. Chutil mi guláš, koláče. Príjemné bolo vítanie Kristíny. Zábava bola pekná. Spieval som aj spolu s Katkou, Rajkom, Marošom.“

Autori článku: Robko Gondek, Milan Jakl, Katka Horňačiková, Katka Barboráková, Barborka Neuschlová, Rajmund Knopp, Robko Fatura, Marián Kuka, Roland Furst.

 

Náš spoločný výlet na Kačín

Minulú sobotu sme sa my Kampiňáci vybrali na výlet. Našim cieľom bolo čarovné miesto akým je práve Kačín. Už týždeň vopred sme o tom rozprávali, boli plní zvedavosti, radosti, spomienok z minulého výletu a túžob z toho, torý nás práve čakal. Tešili sme sa aj na kamarátov, ktorých sme tam túžili stretnúť. Ráno sme sa vychystali, zozbierali posádku nadšencov a hopsa na výlet. O samotnej akcii Vám porozprávajú naši Kampiňáci, ktorých sme oslovili.

Barborka: „Výlet sa mi páčil, stretla som kamaráta Števka, mala som veľkú radosť. Jedli sme guláš, mali sme malinovku, súťažili a tancovali. Bola s nami aj teta Majka, Marianka, ujo Roman, Nikolka.“

Katka:Bola nám dobre, namaľovali nám tváre, to sa mi veľmi páčilo. Súťažili sme, papali sme párky, tancovali sme, bola tam pekná hudba. Páčilo sa mi ako som tancovala s Milankom. V lese sme sa boli prejsť do prírody. Spravili sme si fotky. Dostali sme aj hokejový dres a loptu. Mala som namaľovanú tvár- taký pekný motýlik s ligotkami.“

Milan: „Na Kačíne sa mi páčil tanec, bolo tam dobré jedlo. Bola s nami aj teta Marianka, Nika, Juditka. Dostal som loptu, hokejový dres, z ktorého mám radosť. Už som ho mal aj na sebe. Guláš mi chutil. Namaľovali mi tvár, vyzeral som ako Batman.“

Marián: „Dostal som peknú vestu, ktorú nosím na sebe. Aj čiapka ma potešila. Tancoval som s Mariankou. Papali sme guláš, špekačku sme si na ohníku opiekli. Chutila mi aj malinovka. Mal som namaľovanú tvár ako Batman aj spolu s Milanom. Dostal som peknú loptu, mám ju v izbičke.“